1- آیا هر استعداد برتری نخبه است ؟

خیر، هر استعداد برتری نخبه نیست. نخبه به فردی برجسته و کارآمد اطلاق می‏شود که در خلق و گسترش علم، فناوری، هنر، ادب، فرهنگ، مدیریت کشور در چارچوب ارزش‏های اسلامی اثرگذاری بارز داشته باشد و همچنین فعالیتهای وی بر پایه هوش، خلاقیت، انگیزه و توانمندی‏های ذاتی از یک سو؛ و خبرگی، تخصص و توانمندی‏های اکتسابی از سوی دیگر، موجب سرعت بخشیدن به پیشرفت واعتلای کشور شود.

 

2-صاحب استعداد برتر کیست ؟

به  فردی اطلاق می‏شود که با توجه به ویژگی‏های ذاتی خود امکان رسیدن به مرحله نخبگی را دارا است ولی هنوز زمینه‏های لازم برای شناسایی کامل و بروز استعدادهای ویژه او فراهم نشده است.

 

3ـ آیا مخترع نخبه می باشد؟

خیر

 

4ـ آیا بنیاد ملی نخبگان دارای عضو می باشد ؟

خیر

 

5ـ معیار شناسایی مشمولین جایزه های تحصیلی چیست ؟

دانشجویان مشمول آیین‌نامه باید دارای دست‌کم یکی از ویژگی‌های زیر و حائز بیشترین امتیاز از فعالیت‌های نخبگانی باشند:

الف. دارندگان نشان‌های طلا، نقره و برنز کشوری از المپیادهای ملّی دانش‌آموزی (با معرفی وزارت آموزش و پرورش)

ب. برگزیدگان آزمون‌های سراسری ورود به مؤسسه های کشور در مقاطع کارشناسی،کارشناسی‌ارشد ناپیوسته و دکتری حرفه‌ای بر اساس نمرۀ تراز آزمون بیش از 5/2 انحراف معیار از میانگین کل شرکت‌کنندگان در آزمون ( با معرفی وزارت علوم، یا وزارت بهداشت یا دانشگاه آزاد اسلامی)

ج. دارندگان رتبه‌های اول تا سوم کشوری از المپیادهای ملّی دانشجویی (با معرفی وزارت علوم و وزارت بهداشت حسب مورد)

د. برگزیدگان آزمون‌های جامع، پیش‌کارورزی، دستیاری در رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی و دستیاری فوق تخصصی پزشکی (با معرفی وزارت بهداشت)

ه. دانشجویان ممتاز مؤسسه (مطابق مفاد آیین‌نامة شناسایی دانشجویان ممتاز)

و. برگزیدگان مرحلة کشوری دانشجویان نمونه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری (با معرفی وزارت علوم  یا وزارت بهداشت و تأیید بنیاد)

ز. برگزیدگان جشنواره‌های علمی، پژوهشی و فنّاورانه مورد تأیید بنیاد (مطابق مفاد آیین‌نامۀ شناسایی و تأیید جشنواره‌های ملّی)

ح. برگزیدگان مسابقه‌های قرآنی (مطابق مفاد آیین‌نامة پشتیبانی از برگزیدگان مسابقات قرآنی)، مشروط بر ادامه تحصیل در رشته‌های مرتبط

ط. برگزیدگان هنری و ادبی (مطابق مفاد آیین‌نامة پشتیبانی از برگزیدگان هنری و برگزیدگان ادبی کشور)،  مشروط بر ادامه  تحصیل در رشته‌های مرتبط

ی. برگزیدگان مسابقه‌های ملّی مهارت (مطابق مفاد آیین‌نامة پشتیبانی از برگزیدگان مسابقه‌های ملی و بین‌المللی مهارت)

ک. مخترعان برگزیده (مطابق مفاد آیین‌نامة شناسایی و پشتیبانی از اختراع‌های برگزیده)

تبصرة 1: ارزیابی فعالیت‌های نخبگانی دانشجویان بر اساس فعالیت‌های فردی و گروهی آنان در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی، فنّاورانه و فرهنگی مطابق با شیوه‌نامه‌ای است که به تصویب بنیاد می‌رسد.

تبصرة 2 : تعداد برگزیدگان، نوع، میزان و شرایط اعطای جایزه‌ها سالانه از سوی ‌بنیاد تعیین می‌شود.

 

6ـ نحوه حمایت از مخترعین چگونه می باشد ؟

بر اساس آیین نامه جدید که از تاریخ 1 / 5 / 93 لازم الاجرا می باشد، فرایند توانمندسازی در سه سطح انجام می گیرد.

اختراع سشطح 3) اختراع ثبت شده در مراجع رسمی و برگزیده از مسیر رویدادهای مورد تایید بنیاد ملی نخبگان (جشنواره های کوهساران، منطقه ای رویش).

اختراع سطح 2) اختراع سطح 3ای که مسیر توانمندسازی را با موفقیت طی کند و به شرکتی نوپا تبدیل شده باشد.

اختراع سطح 1) اختراع سطح 2ای که مسیر توانمندسازی را با موفقیت طی کند و به شرکتی دانش بنیان تبدیل شده باشد.

منبعد تسهیلات اعطایی بصورت جایزه نقدی و تسهیلات توانمندسازی از طریق نهادهای توانمندساز مورد تایید بنیاد نخبگان (پارک علم و فناوری، مراکز رشد، جهاد دانشگاههی و ...) و لحاظ امتیاز در آیین نامه جایزه های تحصیلی می باشند.