پنج شنبه 9 بهمن 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

بیانیه جمعی از سرآمدان و نخبگان حوزه علوم پزشکی تبریز در خصوص بیماری کرونا

درخواست جمعی از سرآمدان و نخبگان و انجمن جراحان ارتوپدی ایران (شاخه آذربایجان) از مردم شریف استان آذربایجان شرقی

همشهریان و مردم شریف آذربایجان

 همانگونه که مستحضرید بیماری و مرگ و میر ناشی از ویروس ناشناخته کرونا به سمت یک بحران ملی در حال فراگیر شدن در کل استان و منطقه می باشد که گزارش رئیس محترم دانشگاه علوم پزشکی تبریز در بخش خبری شامگاهی شبکه سهند در 22 اسفند ماه مبنی بر افزایش شمار مبتلایان و پیش بینی ابتلای حداقل 9 درصد جمعیت استان تا نیمه اول فروردین ماه و متعاقبا مرگ و میر حداقل 20 درصدی مبتلایان، حاکی از احتمال وقوع فاجعه انسانی بزرگی در استان می باشد که تنها راه پیشگیری و جلوگیری از این فاجعه که در تاریخ اخیر کشور بی سابقه می باشد در دستان توانای خود شما عزیزان و همشهریان فهیم می باشد.

پزشکان و خدمتگزاران شما در شبکه بهداشت و درمان استان به حول و قوه الهی و با تمام توان و حداقل امکانات، بطور شبانه روزی در حال تلاش جهت کاهش آلام و دردهای مبتلایان به این بیماری می باشند. اما همانگونه که در گزارشات متعدد نیز آمده است، به دلیل سرعت انتشار و انتقال بالای این ویروس در اجتماعات و عدم وجود واکسن و درمان قطعی این بیماری در جهان، بخش عظیمی از انسانها، آسیب های جدی از این بیماری دیده و در مرحله ای از پیشرفت این بیماری، عملا امکان درمان وجود ندارد که آمار بالای درگذشتگان نیز حاکی از این امر می باشد. 

به طور قطع و یقین اگر رفتارهای اجتماعی و فعالیت های معمول خود را در شهرها  و روستاها تغییر ندهیم، شاهد بحران و فاجعه انسانی بزرگی در آینده ای بسیار نزدیک خواهیم بود. در آن شرایط حتی اگر خود زنده بمانیم، شاهد از دست دادن عزیزان و نزدیکانمان خواهیم بود که ضایعه ناشی از آن به هیچ وجه جبران پذیر نخواهد بود. لذا از شما مردم شریف و فهیم استان تقاضای عاجزانه داریم، ضمن  رعایت دقیق نکات بهداشتی و به حداقل رساندن رفت و آمدهای شهری و روستایی، صرفا در شرایط اضطرار از منزل خارج شوید. در صورت مشاهده آثار کسالت و بیماری جهت جلوگیری از انتقال بیماری احتمالی به نزدیکان و همسایگان، به قرنطینه فردی در منزل اقدام و از مراجعه به مراکز درمانی خودداری و پس از تماس تلفنی با مراکز غربالگری و کسب تکلیف، در صورت ضرورت به مراکز درمانی مراجعه نمایید.

بهار طبیعت در پیش است و دیدار با بزرگان خانواده، دوستان و آشنایان و همچنین سفر از آداب حسنه نوروز می باشد. اما آگاه باشید در این شرایط به جای ادای احترام و محبت در دیدارها، ما جان انسانها و عزیزان خودمان را به خطر خواهیم انداخت و حلاوت و شیرینی را به اندوه و ماتم تبدیل خواهیم نمود، پس بیاییم امسال این سنت حسنه را به شیوه ای دیگر و از راه دور و از طریق تلفن و شبکه های مجازی بجا آوریم تا  پس از رفع این بحران با خیالی آسوده و بدون حسرت، باز مجددا در کنار هم  ضمن بجا آوردن این سنت های حسنه و سفر به اقصی نقاط کشور عزیزمان، در مقابل پیشگاه الهی سر تعظیم فرود آوریم که توانستیم با اتحاد و همدلی بر این بیماری فائق آییم که قطعا با یاری شما عزیزان همینطور خواهد شد.

ضمن سپاس از زحمات رئیس محترم دانشگاه علوم پزشکی تبریز و روسای بیمارستان ها و بخش های تخصصی درگیر و مجموعه پزشکان، پرستاران و پرسنل زحمتکش و شجاع بهداشت و درمان استان، با اعلام آمادگی مجدد به خدمت رسانی به مردم در راستای حفظ سلامتی و جان مردم، اجرای موارد ذیل نیز به مسئولین محترم پیشنهاد می گردند:

ـ حمایت تجهیزاتی از مجموعه بهداشت و درمان استان

ـ توزیع مواد ضروری ضدعفونی کننده  و سایر لوازم ضروری در سطح شهر ها و روستا بطور رایگان

ـ فراهم آوردن زمینه ارائه کلیه خدمات دولت در سطح استان (بانک ها، شهرداری ها و کلیه ادارات دولتی) به مردم بدون مراجعه حضوری و با استفاده از فناوری های الکترونیک،

ـ کنترل دقیق و سختگیرانه مبادی ورودی استان و شهرها و توقف سفرهای بین شهری و روستایی 

ـ برنامه ریزی جهت حمایت از اقشار کم درآمد و ضعیف استان،

  ـ اطلاع رسانی دقیق به نحوه شیوع این بیماری در شهرها و روستاها

-----------------------------------------------------

جمعی از سرآمدان و نخبگان علوم پزشکی استان آذربایجان شرقی

و  شاخه آذربایجان انجمن جراحان ارتوپدی ایران (شمال غرب کشور)


تاریخ انتشار : 1398/12/29
کد : 191
تعداد بازدید: 346

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601