اعطای تسهیلات به دانش‌آموختگان برتر دانشگاه‌ها برای ادامه تحصیل در دوره دکتری تخصصی (طرح شهید احدی) در سال تحصیلی 1401-1400

ثبت نام از متقاضیان بهره مندی از تسهیلات ادامه تحصیل در مقطع دکتری تخصصی (طرح شهید احدی) در سال تحصیلی 1400-1401 آغاز گردید.  

بنياد ملي نخبگان بر اساس آيين‌نامه «شناسایی و پشتیبانی از دانش‌آموختگان برتر دانشگاهی»، تسهیلات ویژه‌ای را برای دانش‌آموختگان برتر دانشگاه‌ها به منظور ادامه تحصیل در دوره دکتری تخصصی در سال تحصیلی 1401-1400، اعطا می‌کند. مهم‌ترین نکات این تسهیلات به شرح زیر است:

 1. دانش‌آموختگان دورۀ کارشناسی‌ارشد/ دکتری حرفه‌ای مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری/ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

  یادآوری1: دانشجویان دورۀ کارشناسی‌ارشد/ دکتری حرفه‌ای مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری/ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که حداکثر تا پایان شهریور‌ماه 1400، دورة کارشناسی‌ارشد/ دکتری حرفه‌ای را با موفقیت به پایان برسانند نیز می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

 2. متقاضیان استفاده از طرح شهید احدی، از تاریخ 1400/03/19 تا 1400/04/02 فرصت دارند، اطلاعات خود را به‌طور کامل در سامانۀ اطلاعاتی بنیاد ملی نخبگان بارگذاری کنند.
 3. متقاضیان باید دست‌كم 20 امتياز از فعاليت‌هاي آموزشي و دست‌كم 250 امتياز از مجموع فعاليت‌هاي علمي ، پژوهشي ، فناورانه و فرهنگی مندرج درجدول شیوه‌نامه (کلیک کنید) كسب كرده باشند. کارگروه تخصصی با توجه به ظرفیت موجود، پس از ارزیابی‌های کیفی، برگزیدگان را مشخص می‌کند.

  یادآوری2: دانش‌آموختگان، بر اساس امتیاز حاصل از مجموع فعالیت‌های نخبگانی در زمان تحصیل (و نه صرفاً داشتن مقاله) می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

  یادآوری3: بر اساس مقررات وزارت بهداشت، پذیرش برگزیدگان، صرفاً در رشته‌هایی غیر از زیرمجموعه‌های پزشکی ، دندان‌پزشکی و داروسازی انجام می‌شود و متقاضیان لازم است در آزمون ورودی به مقطع دکتری تخصصی شرکت کنند و 90 درصد نمرۀ حد نصاب را کسب نمایند.

 4. برگزیدگان، برای انجام مصاحبه، به دانشگاه‌ها/ پژوهشگاه‌های مدنظر آنان معرفی می‌شوند.
 5. دانش‌آموختگان، برای بهره‌مندی از این تسهیلات، باید اطلاعات خود (شامل مشخصات فردی و سوابق آموزشی ، پژوهشی ، فناورانه و فرهنگی) را در سامانه اطلاعاتی بنیاد به نشانی https://sina.bmn.ir (کلیک کنید) بارگذاري یا به‌روزرسانی نمایند و پس از آن، حداکثر تا تاریخ 1400/04/02 گزينه «ذخیره» را در بخش «ثبت درخواست ‌دانش‌آموختگان برتر»/ «طرح شهید احدی» سامانه انتخاب كنند.

  یادآوری4: چنانچه در هر مرحله از بررسی‌ها مشخص شود متقاضی اطلاعاتی خلاف واقع را به بنیاد ارائه نموده است، علاوه بر محرومیت از تسهیلات این شیوه‌نامه، از سایر تسهیلات بنیاد، محروم و عدم صداقت وی به مراجع ذی‌ربط اعلام می‌شود و حق پیگیری موضوع به صورت حقوقی نیز برای بنیاد محفوظ خواهد بود.

 6. پس از بررسی پرونده‌ها و انتخاب برگزیدگان، نتایج از طریق سامانه سینا به اطلاع متقاضیان خواهد رسید. شایان ذکر است ثبت اطلاعات ،‌ بررسي پرونده و اعلام نتايج، صرفاً از طريق سامانه مذکور و به صورت الكترونيكي انجام می‌شود.

یادآوری5: بنیاد، پس از بررسی‌های لازم، برگزیدگان را به دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های (حداکثر پنج مورد) مد نظربرگزیدگان معرفی می‌کند و پذیرش نهایی برگزیدگان، بر عهده دانشگاه/ پژوهشگاه است.

یادآوری6: برگزیدگان، تا شروع سال تحصیلی بلافاصله پس از برگزیدگی فرصت دارند از یکی از دانشگاه‌ها/ پژوهشگاه‌ها پذیرش دریافت کنند و در غیر این صورت، تسهیلات مذکور، منتفی می‌شود.

تاریخ انتشار : 1400/03/22
کد : 10244
تعداد بازدید: 293